İşte Kadın Derneği
Prof. Dr. Aksoy Abd Ulusal Bilimler Akademisi´ne Seçildi

Prof. Dr. Aksoy ABD Ulusal Bilimler Akademisi´ne seçildi

Yale fakültesinin dört üyesi, özgün araştırmalardaki seçkin ve devam eden başarılarından ötürü prestijli Ulusal Bilimler Akademisi´ne seçildi. Bunlardan biri Türk.

ABD´li bir bilim adamına veya mühendisine verilebilecek en yüksek derecelerden biri olan akademiye seçilen 120 yeni üye arasında Prof. Dr. Serap Aksoy, Hui Cao, Lieping Chen ve Debra Fischer yer aldı. Otuz uluslararası üye de seçildi. Akademi, bu yıl 59 kadın seçerek bir yılda akademiye seçilen kadın sayısında bir rekora imza attı.

Bu sayıya Yale´in seçilen dört kişilik kadrosundan üçünün kadın olması da bir başarı olarak kaydedildi. Ulusal Bilimler Akademisi başkanı Marcia McNutt, “Bu yıl seçilen kadınların tarihi sayısı, bilimin birçok alanında yaptıkları kritik katkıların yanı sıra, akademimizin bu katkıları ve saflarımızdaki artan çeşitliliğin temel değerini tanımak için ortak çabasını yansıtıyor. Tüm yeni üyelerimizi ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum ve onlarla çalışmalara katılmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji (mikrobiyal hastalıklar) profesörü ve Epidemiyoloji Anabilim Dalı Başkan Vekili olan Serap Aksoy; araştırmalarında memeli konakçı-patojen-böcek vektörü etkileşimlerinin biyolojik ve epidemiyolojik temeline odaklanıyor, özellikle çeçe sinekleri ve taşıdıkları parazitik Afrika tripanozomlarına yoğunlaşıyor.

Yale’deki laboratuvarında, alandaki çeçe popülasyonlarını nihai olarak azaltmak veya hastalıkları yayma yeteneklerini azaltmak için yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Uganda’daki araştırması, sineklerin ve parazitlerin popülasyon genetiği üzerine. Aksoy birkaç yıl önce Afrika’da ölümcül uyku hastalığının taşıyıcısı olan çeçe sineğinin gen haritasını çıkararak da ayrı bir başarıya imza atmıştı.

cfcu
sivil toplum
ab başkanlığı

© 2022, Tüm hakları saklıdır. İşte Kadın Derneği

İzzettin Çalışlar Cad. No: 44 / 6, Bahçelievler-İstanbul • info@istekadin.org.tr0212 502 42 34

Naature